Izvor: Pixabay

Pad obujma građevinskih radova u siječnju


Objavljeno: 31. 03. 2017. , Ažurirano: 31. 03. 2017.


Prema privremenim podatcima DZS-a, u siječnju ove godine zabilježen je pad obujma građevinskih radova na mjesečnoj i godišnjoj razini pod znatnim utjecajem nepovoljnih vremenskih prilika. Riječ je o otežanim ili onemogućenim uvjetima za rad zbog prodora i dugotrajnog zadržavanja hladnog polarnog zraka uz snježne padaline, koji je obilježio ne samo kontinentalni dio zemlje nego i Dalmaciju u kojoj se tako niske temperature u prosjeku pojavljuju jednom u 20 do 40 godina.

U takvim su okolnostima najviše smanjeni građevinski radovi koji se pretežito obavljaju na otvorenom, pa je stoga u siječnju ove godine, u odnosu na isti mjesec prošle godine, zabilježen snažan pad aktivnosti na ostalim građevinama (za 7,7% prema kalendarski prilagođenim podatcima), što je najveći pad zabilježen u posljednje dvije godine. Iz istog se razloga udio radova na ostalim građevinama u ukupno odrađenim satima na gradilištima spustio na povijesno niskih 49,0%, dok je u prošloj godini prosječno iznosio 53,7%. Istodobno je zadržan rast obujma radova na zgradama (za 2,4%, što je petnaesti mjesec uzastopnog rasta), ali on nije bio dostatan da spriječi pad ukupne građevinske aktivnosti za 2,7%.

Slična je situacija obilježila i građevinsku aktivnost u Europskoj uniji u kojoj je u siječnju ove godine aktivnost smanjena za 3,3% u odnosu na isti mjesec prošle godine, pri čemu je obujam radova na zgradama smanjen za 2,8% uz snažan pad radova na ostalim građevinama za 5,7%. Riječ je o najsnažnijem međugodišnjem padu radova na ostalim građevinama od travnja 2013. godine. Pritom je, među 19 zemalja za koje su trenutno raspoloživi podatci, rast ukupne građevinske aktivnosti zabilježen u pet, a pad u 14 zemalja. Najizraženiji je pad ukupne građevinske aktivnosti zabilježen u Luksemburgu (-19,4%), Belgiji (-18,0%), Slovačkoj (-17,2%), Španjolskoj (-13,1%) i Bugarskoj (-10,3%), dok je građevinska aktivnost najviše porasla u Švedskoj (+10,0%) i Mađarskoj (+18,3%).

Zajedno s privremenim podatcima za siječanj, DZS je objavio i konačne podatke o vrijednosti indeksa obujma građevinskih radova za sve prošlogodišnje mjesece koji tek blago odstupaju od ranije objavljenih privremenih podataka. Ipak, korekcija podataka za utjecaj produktivnosti spustila je stopu rasta ukupne građevinske aktivnosti u prošloj godini s 2,9% na 2,7% (računano prema izvornim kalendarski neprilagođenim podatcima), pri čemu se blage korekcije odnose na smanjenje rasta obujma radova na zgradama uz povećanje pada građevinskih aktivnosti na ostalim građevinama.

U nastavku godine očekujemo povratak rasta građevinske aktivnosti pri dinamiziranju gospodarskog rasta poduprtog rastom investicijske aktivnosti oslonjene na učinkovitije korištenje raspoloživih sredstava iz fondova EU te realizaciju infrastrukturnih projekata i programa energetske obnove zgrada. Porast obujma budućih radova sugeriraju i podatci o izdanim građevinskim dozvolama čiji broj na godišnjoj razini kontinuirano raste u posljednjih petnaest mjeseci (s izuzetkom ožujka prošle godine), a u siječnju ove godine povećan je za visokih 66,6%.