Luka Burilović, predsjednik HGK
Izvor: HGK

Komentar predsjednika HGK Luke Burilovića na prvih 100 dana Vlade RH


Objavljeno: 26. 01. 2017. , Ažurirano: 18. 02. 2020.


„U prvih sto dana Vlada se fokusirala na definiranje i provedbu obuhvatne porezne reforme i izradu Akcijskog plana za rasterećenje gospodarstva. Ohrabruje što se iz navedenih aktivnosti vidi jasna usmjerenost Vlade prema gospodarstvu s namjerom da se poslovnim subjektima olakša poslovanje i kreira poticajnije poslovno i investicijsko okruženje. Ipak, s obzirom da Hrvatska prema gotovo svim pokazateljima konkurentnosti zaostaje u odnosu na prosjek država srednje i istočne Europe, nužan je niz strukturnih reformi poput reforme mirovinskog, zdravstvenog, obrazovnog sustava ili reforme državne uprave i javnih poduzeća. Napravljeni su pojedini preduvjeti poput osnivanja Ministarstva državne imovine ili Ministarstva demografije čime su apostrofirani važni problemi koji do sada nisu bili u fokusu ekonomske politike, ali su u prvih sto dana izostali dinamičniji i odlučniji potezi.

Provedba porezne reforme svojim obuhvatom i bitnim elementima rezultirat će odmjerenim poreznim rasterećenjem koje neće ugroziti neophodnu fiskalnu konsolidaciju javnih financija, a kreirat će stabilniji i predvidljiviji porezni sustav. Pozitivno je što je reforma istodobno usmjerena prema poslovnim subjektima, posebno srednjim i malim, ali i građanima što će kroz povećanje plaća i raspoloživog dohotka djelovati na nastavak rasta potrošnje i investicija.

Donošenje Akcijskog plana za rasterećenje gospodarstva predstavlja važan i dobar put u uvažavanju potreba i zahtjeva poduzetničkog sektora, što će imati pozitivne implikacije na rezultate poslovanja tvrtki, a time i na dinamiku ukupnog gospodarskog rasta. Dosljedna primjena Akcijskog plana pridonijet će poboljšanju položaja hrvatskog gospodarstva na ljestvicama konkurentnosti, a time zemlju učiniti atraktivnijom za izravna strana ulaganja.

Vlada je u prvih sto dana donijela i Državni proračun za 2017. godinu u koji su ugrađeni efekti porezne reforme, a istodobno je osigurano zadovoljavanje fiskalnih kriterija povezanih s deficitom i dugom opće države. Stoga će državni proračun za 2017. i naredne godine imati pozitivan utjecaj na mogućnost izlaska iz procedure uklanjanja prekomjernoga proračunskog manjka te na poboljšanje kreditnog rejtinga zemlje. Pri tome je u realizaciji važno da se ne uspori provedba važnih reformi, posebno u sustavima državne i javne uprave, mirovinskom i zdravstvenom sustavu, te ostalih strukturnih reformi koje su preduvjet podizanja stope potencijalnog gospodarskog rasta zemlje.

Zadovoljan sam što je Vlada u prvih sto dana provela mjere i aktivnosti koje su u funkciji stvaranja povoljnije poslovne i investicijske klime s intencijom troškovnog rasterećenja gospodarstva i stanovništva. Međutim, očekujem jačanje aktivnosti u provedbi dubljih strukturnih reformi s ciljem povećanja konkurentnosti, a time dinamičnijeg i dugoročno održivoga gospodarskog rasta.“