Krešimir Štih, voditelj Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i DOP u Sektoru za energetiku i zaštitu okoliša HGK
Izvor: HGK

Okrugli stol Energetski pregledi u velikim poduzećima – godina dana od primjene obaveze


Objavljeno: 02. 12. 2016. , Ažurirano: 02. 12. 2016.


"Provođenje energetskog pregleda za velike je tvrtke mjera koja bi im trebala donijeti uštede te povećati njihovu konkurentnost na tržištu", istaknuo je Krešimir Štih, voditelj Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i DOP u Sektoru za energetiku i zaštitu okoliša HGK na okruglom stolu Energetski pregledi u velikim poduzećima – godina dana od primjene obaveze, organiziranom 2. prosinca u HGK, s obzirom da bi do kraja godine tvrtke trebale ispuniti obveze propisane Zakonom o energetskoj učinkovitosti i pripadajućim pravilnikom o provođenju energetskog pregleda.

"Direktiva o energetskoj učinkovitosti 2012/27/EU (EED) obvezuje države članice EU, a na osnovi je nje donesen Zakon o energetskoj učinkovitosti iz kojega proizlazi obveza za velike tvrtke provođenja energetskog pregleda, kojeg provodi neovisan i objektivan stručnjak, akreditiran od države, a kako bi se postigle energetske uštede poduzeća", istaknuo je Marko Markić iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike napomenuvši kako je Europska komisija jučer donijela paket dokumenata o EED-u, a bit je Direktive u tome da država osigurava akreditirane stručnjake, kojih je 28 u Hrvatskoj.

"Energetska učinkovitosti sada je na prvom mjestu obaveza, a važnost energetskog pregleda za oko 400 tvrtki u Hrvatskoj nije samo u obvezi koju imaju velike tvrtke već i u pripremama za privlačenje što više sredstava iz EU fondova jer energetski pregled bit će podloga za dobivanje EU sredstava koja, trenutno 60 milijuna eura, stoje gotovo neiskorištena", istaknuo je Dean Smolar iz Nacionalnog koordinacijskog tijela za energetsku učinkovitost (CEI) te dodao kako cijeli sustav treba biti temeljen na kvalitetnim auditorima ovlaštenima za izvođenje energetskih pregleda.

"Mreža industrijske energetske efikasnosti MIEE zamišljena je kao nacionalna mreža za komunikaciju i provedbu energetske učinkovitosti u gospodarstvu. Provodit će edukacije i promovirati energetsku učinkovitost, a u tome će imati i podršku HGK", istaknuo je Ivan Getaldić iz CEI-a te dodao da će CEI tvrtkama pomoći pri prijavi na natječaje kako bi im olakšali privlačenje sredstava iz EU fondova. Mreža je dio mjere iz 4. nacionalnog akcijskog plana od 2017. – 2019. godine, radit će na uspostavljanju veza prema gospodarskim subjektima kroz strukturu HGK, a uspostavit će i popis stručnjaka mjerodavnih za područje energetske učinkovitosti, rekao je Getaldić.

Sudionici skupa upoznati su i sa iskustvima sustava ISO 50001 te pripremama za njegovo uvođenje o čemu su govorili stručnjaci iz tvrtki Cemex Hrvatska d.d. i Rudan d.o.o. te iskustvima provođenja energetskih pregleda iz tvrtke Tomting d.o.o. Kako je istaknuto, sve tvrtke moraju napraviti osnovni energetski pregled, koja je temelj uvođenja norme ISO 50001, no gospodarstvenici također smatraju i da za energetski pregled prema pravilniku nisu obvezni ovlašteni stručnjaci već samo stručnjaci.

Iznijet je primjer HEP ODS-a, značajne hrvatske tvrtke koja uvodi sustav ISO 50001, a zbog svoje veličine neće biti u mogućnosti ispuniti zakonske obveze na vrijeme već tek do jeseni sljedeće godine. S obzirom da se ne mogu mijenjati zakonske osnove, tvrtka će morati dostaviti izvješće potpisano od odgovorene osobe u onom dijelu koje je provedeno, rečeno im je.

Štih je pozvao gospodarstvenike da se jave u resorno ministarstvo, CEI te HGK kako bi im se moglo pomoći u vezi svih pitanja o energetskim pregledima.