Očekivanja poslovnog sektora u 2017. godini - Istraživanje Eurochambres Economic Survey 2017

Objavljeno: 30. 12. 2016. , Ažurirano: 30. 12. 2016.

Eurochambres Economic Survey (EES) godišnje je kvalitativno istraživanje o očekivanjima poslovnog sektora u Europi. Provodi ga europska asocijacija gospodarskih i trgovačkih komora (Eurochambres) posljednje 24 godine u suradnji s komorama članicama. Ove godine su u istraživanju sudjelovale 24 zemlje.

U istraživanju o poslovnim očekivanjima poslovnog sektora u 2017. godini izražen je, pod utjecajem diversificiranih rizika unutar i izvan europskog tržišta, suzdržani optimizam. Kod gotovo svih ispitanih stavki europski poslovni sektor nešto je optimističniji u ocjeni 2017. godine nego u ocjeni 2016. godine, s iznimkom poslovne klime koju manji broj poduzetnika vidi poboljšanom u sljedećoj godini. Kao najoptimističnije zemlje prikazane su Portugal, Irska i Srbija, a Hrvatska je vrlo blizu vrha, šesta po redu. U svim zemljama prevladavaju optimistični poduzetnici osim u Grčkoj i Mađarskoj gdje ih većina očekuje lošije rezultate u odnosu na 2016. godinu.