Predsjednik HGK Luka Burilović
Izvor: HGK

Nastavak jačanja hrvatsko-ruskih gospodarskih odnosa

Objavljeno: 10. 09. 2015. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

Na Hrvatsko-ruskoj gospodarskoj konferenciji „Poslovna klima u Rusiji i zemljama Europske unije: perspektive razvoja i faktori ograničenja“ održane u Opatiji u sklopu IX. Foruma ruskih banaka koja je okupila 100-tinjak ruskih i hrvatskih tvrtki, Hrvatska gospodarska komora i Agencija za investicijski razvoj Novosibirske regije potpisale su Memorandum o suradnji.

Veleposlanik Ruske Federacije u RH Anvar Sarvanovič Azimov izrazio je potrebu za poboljšanjem gospodarske suradnje Hrvatske i Rusije. „Pad gospodarskih odnosa nakon pristupanja Hrvatske EU ostavio je negativne posljedice za Rusiju. Velike ruske kompanije nestale su iz Hrvatske i sada nemamo nijedan veći projekt s hrvatskim tvrtkama. Među svim tim kompanijama treba odati počast Lukoilu i Sberbanci koji su opstali na ovom tržištu. Svi pamtimo probleme s južnim tokom; da se to držalo, naše bi pozicije ovdje bile bolje,“ – kazao je veleposlanik i dodao da je ipak optimističan po pitanju buduće suradnje. „Iako se robna razmjena nakon sankcija smanjila za više od 40 posto, sastao sam se s hrvatskim gospodarstvenicima u HGK i stekao dojam da su svi iznimno zainteresirani za unapređenje suradnje.  Sankcije su donijele gubitke i iznose na desetke milijuna eura, stoga je važno da čim prije poboljšamo odnose s Hrvatskom.“

Predsjednik HGK Luka Burilović rekao je tom prigodom kako je Rusija naš tradicionalni poslovni partner i kako je ovaj skup  ujedno dobro polazište za određivanje pravaca daljnje gospodarske suradnje hrvatskih i ruskih poduzetnika.  Istaknuo je kako su posebno hrvatske graditeljske tvrtke dugi niz godina prisutne na ruskom tržištu gdje su prepoznate kao kvalitetni izvođači građevinskih radova, a jednako tako postoji interes i poljoprivredno prehrambenog sektora za suradnjom s ruskim partnerima.

„Hrvatska gospodarska komora davno je  prepoznala važnost koje rusko tržište ima za naše članice. Uz Predstavništvo HGK u Moskvi, kontinuirano pomažemo gospodarstvenicima u poslovanju na tom tržištu, što je rezultiralo potpisivanjem nekolicine poslovnih ugovora hrvatskih tvrtki za rad na tom tržištu,“ – kazao je predsjednik HGK.

Podenok Andrej Evgenjevič, predsjednik Moskovske asocijacije poduzetnika naglasio je mogućnost suradnje hrvatskih i ruskih poduzetnika pri ostvarenju investicijskih projekata na teritoriju Ruske Federacije i RH.

Ivan Paladina, predsjednik Uprave IGH, istaknuo je dobru priliku okupljanja hrvatskih graditeljskih tvrtki za rad na ruskom tržištu. „Ovaj skup, zahvaljujući HGK, otvara mogućnost izravne suradnje ruskih investitora i hrvatske građevinske industrije. IGH kao lider na ovom području ima mogućnosti i kapacitete uključiti se i u najveće investicijske i infrastrukturne projekte te sa sobom povesti i niz drugih hrvatskih tvrtki s kojima godinama uspješno surađujemo i imamo vrhunske reference.“

Hrvatsko-ruska gospodarska konferencija organizirana je kao uzvratni skup nakon gospodarskog foruma ovih dviju zemalja, održanog u veljači u Moskvi. Prije sankcija, robna razmjena Europe i Rusije iznosila je 450 milijardi dolara, a trenutno je u padu za 42 posto.