Posjet predsjednika Vrhovnog trgovačkog suda Ruske Federacije Antona Ivanova u Hrvatsku gospodarsku komoru
14.06.2012
Predsjednik Vrhovnog trgovačkog suda Ruske Federacije Anton Ivanov od 13. do 16. lipnja u posjetu je Visokom trgovačkom sudu Republike Hrvatske. U sklopu posjeta 14. je lipnja u HGK održao predavanje na kojem su uz brojne suce i sudske savjetnike bili i predsjednik Vrhovnog suda RH Branko Hrvatin te predsjednik Visokog trgovačkog suda RH Mario Vukelić. U ruskom su izaslanstvu bili i predsjednici trgovačkih sudova Moskve i Saint-Petersburga. Predsjednik Vrhovnog suda RH Branko Hrvatin izrazio je zadovoljstvo posjetom  Antona Ivanova Hrvatskoj, što je dobra prilika hrvatskim sucima da se iz prve ruke upoznaju s iskustvima ruske sudbene vlasti te s funkcioniranjem trgovačkih sudova i Vrhovnog trgovačkog suda Ruske Federacije, koji rješavaju velik broj predmeta, ali zato imaju i dovoljan broj sudaca. Rusija je očuvala tradiciju specijaliziranih trgovačkih sudova, što osobito pozdravljamo, istaknuo je predsjednik Visokog trgovačkog suda RH Mario Vukelić dodavši kako trend globalizacije pretpostavlja i globalizaciju prava. Trgovački sudovi širom svijeta, iako su iz različitih sredina, imaju slične i iste probleme kao i zakonske odredbe. U prijašnjim posjetima ruskih sudaca zapazili smo kako je trgovačko sudstvo u Ruskoj Federaciji vrlo učinkovito, što je i posljedica procesnog zakonodavstva u tom području, kazao je Vukelić. Predsjednik Vrhovnog trgovačkog suda Ruske Federacije Anton Ivanov istaknuo je, govoreći o funkcioniranju sustava trgovačkih sudova u Ruskoj Federaciji, kako rok za razmatranje sudskih sporova kod prve instance trgovačkih sudova iznosi dva mjeseca, ali u prosjeku je stvarni rok između tri i pet mjeseci. U sljedećoj sudskoj instanci, kod apelacijskih sudova podnose se žalbe na odluke prve instance te se predaju novi dokazi, a rok za razmatranje iznosi dva mjeseca. Sljedeća su instanca županijski sudovi kojih ima 10 te razmatranje traje dva do tri mjeseca. Posljednja  je sudska instanca Vrhovni trgovački sud. Godišnje sudovi rješavaju od jednog do 1,5 milijuna predmeta, a to radi 4000 sudaca, što je 47 predmeta mjesečno po sucu, rekao je Ivanov. Srednji je rok za rješavanje predmeta 1,5 godina, a ta se brzina postiže zahvaljujući specijalizaciji prema granama i predmetima. Na internetskim se stranicama nalazi devet milijuna predmeta i pet milijuna akata, a postoji i elektronski raspored razmatranja predmeta. Uvedeno je i SMS obavještavanje o promjenama u razmatranju određenog predmeta. Audio protokoli izdaju se svima koji su sudjelovali u sudskom procesu, a zbog veličine Rusije moguća je i uspostava konferencijske veze, koja se primjenjuje jednom do dva puta tjedno. Od 1. veljače prošle godine žalbe se mogu predavati putem interneta te je oko 10 posto takvih molbi, kazao je Ivanov dodavši da je moguća predaja dokumenata internetskim putem iako sudstvo još nije u potpunosti digitalno. Taj se mehanizam koristi kako bi se uštedjelo na vremenu. Takav sustav ima i Estonija, Finska, Austrija, kao i SAD. Vrhovni trgovački sud Ruske Federacije od 20.000 prijava godišnje dva posto ili 340 prijava uzima na razmatranje, što provodi prezidij od 14 sudaca. Razmatrali su i 20 postupaka u vezi sa sporovima s hrvatskom stranom pri čemu je devet slučajeva bilo u korist Hrvatske, četiri su bila odustajanja, a ostatak je riješen u korist ruske strane. Slučajevi su bili u vezi s naplatom dugova i poreza, kao i slučaj bankrota. S povećanjem trgovinske suradnje dviju zemalja očekuju da će se povećati i broj sudskih postupaka, istaknuo je Ivanov. Velik je i broj upravnih procesa te se od milijun upravnih procesa 300.000 rješava u njihovu sudskom sustavu. Stečajnih predmeta imaju od 20.000 do 40.000 godišnje i oni se zbog složenosti te velikog broja vjerovnika razmatraju dugo, i do tri godine. Financiranje sudova provodi se izravno iz proračuna, a ne putem ministarstva pravosuđa, čime nisu ovisni o izvršnoj vlasti. Suca se imenuje jedanput, i to doživotno odnosno do 70. godine života. Suci su visokoprofesionalni i ne mogu se smijeniti, osim u određenim posebnim uvjetima. Suce imenuje predsjednik države nakon dugotrajne kvalifikacijske procedure, mišljenja sudačke organizacije te odluke Savjeta Federacije, odnosno Gornjeg doma parlamenta.

Kategorija: Press