Ministar Horvat donio dobre vijesti poduzetnicima Karlovačke županije

Objavljeno: 22. 07. 2016. , Ažurirano: 08. 09. 2016.

Poduzetnici Karlovačke županije susreli su se s ministrom poduzetništva i obrta Darkom Horvatom u četvrtak, 21. srpnja, u Županijskoj komori Karlovac.

Kratki osvrt na gospodarska kretanja dao je predsjednik Županijske komore Karlovac Zlatko Kuzman koji je govorio o najvažnijim makroekonomskim, a nakon duljega razdoblja konačno i pozitivnim pokazateljima. Tijekom prošle godine ostvaren je rast gotovo svih financijskih pokazatelja poduzetnika Karlovačke županije. Ukupni prihodi iznosili su 8,36 milijardi kuna, što je povećanje od 6,5 posto u odnosu na 2014. Dodajući ukupne primitke samostalnih djelatnosti / obrta s udjelom od 7,2 posto, moguće je govoriti o ostvarenoj vrijednosti više od devet milijardi kuna ukupnih prihoda na razini županije. Najveći doprinos pozitivnim pokazateljima dali su poduzetnici prerađivačke industrije s udjelom od 58% u strukturi ukupnih prihoda, što je znatno iznad državnog prosjeka i jedna od posebnosti županijskoga gospodarstva. Ostatak čine trgovina, građevinarstvo, prijevoz i skladištenje te ostale djelatnosti.

Pozitivna kretanja ostvarena su i u vanjskotrgovinskoj robnoj razmjeni te u smanjenju broja nezaposlenih. Bilježi se povećanje izvoza uz pozitivan vanjskotrgovinski saldo, odnosno pokrivenost uvoza izvozom od 142 posto te istovremeno povećanje udjela prihoda od prodaje u inozemstvu u ukupnim prihodima županije. Važan pokazatelj utjecaja na županijsko gospodarstvo jest broj zaposlenih, u laganom porastu, čime je prekinut negativan trend prijašnjih godina. Uz smanjenje broja aktivnog stanovništva u županiji, povećava se vanjska migracija stanovništva i bilježi negativan migracijski saldo. Značajnije raste broj odseljenih u odnosu na broj doseljenih stanovnika u Karlovačku županiju.

Prema HGK indeksu gospodarske snage po županijama (osmišljenom ponderiranjem osnovnih gospodarskih pokazatelja u trogodišnjim prosjecima i demografskom projekcijom), Karlovačka županija zauzima deseto mjesto. S indeksom srednje gospodarske snage potrebno je tražiti potencijal za gospodarski razvoj županije.

Sustav savjetovanja poduzetnika, usluga Županijske komore Karlovac na korist poduzetnika s više od 1.800 korisnika u posljednjih deset godina, prethodio je predstavljanju mjera i programa za poticanje poduzetništva.

Izlaganje o mjerama i programima poticanja poduzetništva, ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat započeo je problematikom povoljnijih izvora financiranja kojim bi se stvorilo poduzetničko okruženje kakvo postoji u nama susjednim zemljama. Naglasak je na otvaranju kvalitetnijih radnih mjesta, s ciljem zadržavanja kvalificirane radne snage. Osobito je istaknuo objavljeni E-impuls za koji je osigurano 250 milijuna kuna iz Fonda za regionalni razvoj. Riječ je o potpuno novoj vrsti natječaja koja ne opterećuje državni proračun, a bespovratna sredstva namijenjena su mikro i malim poduzetnicima. U pripremi je i drugi natječaj, pridodan E-impulsu kojim će se financirati određene ciljne skupine: poduzetnice, zadruge, branitelji, tržište rada, invalidi, klasteri, start up-ovi i drugi.

Ministar je najavio nove kreditne aranžmane za poduzetnike s kamatnom stopom od 0,5 do 1,5 posto, čime bi se dosadašnje subvencije kamata na poduzetničke kredite potpuno izbacile jer poduzetnicima neće trebati. U svakom slučaju, pojačat će se poduzetnička uloga Hrvatske banke za obnovu i razvitak i Hrvatske agencije za malo gospodarstvo kako bi se pomoglo poduzetništvu.

Dotaknuo se problematike srednjega strukovnog obrazovanja o kojem se dnevno razgovara na razini ministarstava, županija i škola. „U provođenju projekta dualnog obrazovanja potrebna je zainteresiranost i interaktivni odnos s trgovačkim društvima i obrtima jer radnu snagu treba stvoriti“, poručio je ministar Horvat.