Izvor: HGK -

Marko Bubaš, predsjednik Udruge inovatora Karlovačke županije

Objavljeno: 20. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

U proteklih 21 godinu, HGK-Županijska komora Karlovac naš je nezamjenjiv partner, od pomoći pri administrativnom vođenju Udruge, pa sve do savjetodavne uloge korisnog servisa našim članovima koji se sa svojom inovacijom odluče iskoračiti u svijet poduzetništva.

Kao predsjednik Udruge inovatora Karlovačke županije (UIKŽ) i član Udruge inovatora Hrvatske (UIH), podsjećam da je UIKŽ  osnovan prije 21 godinu upravo na inicijativu Gospodarskog vijeća HGK-Županijske komore Karlovac koja je već tada prepoznala značaj inventivnog rada. Danas je UIKŽ najbrojnija i jedna od najuspješnijih udruga inovatora u Hrvatskoj. Na primjer, svi danas znaju za HS Produkt, a kreatori tih proizvoda naši su članovi, pa se usudimo reći da je svojim aktivnostima tom uspjehu pridonio i UIKŽ.

Nikako se ne smije zaboraviti podrška HGK-Županijske komore Karlovac u suorganizaciji IKA-e – izložbe inovacija u Karlovcu koju zajednički uspješno realiziramo svake druge godine i našim građanima i poduzetnicima predstavljamo nova dostignuća, motivirajući ih na nove ideje. Nikad nije odbijen naš poziv za pomoć u organizaciji seminara i edukacija kojima zajednički nastojimo podići razinu svijesti i znanja o značaju inventivnog rada i industrijskog vlasništva u našim malim i srednjim poduzećima.

Primjer suradnje između HGK-Županijske komore Karlovac i UIKŽ redovito ističem u svojim javnim nastupima kao izuzetan primjer dobre prakse i modela suradnje inovatora i gospodarske zajednice. Ujedno, kao predsjednik Udruge inovatora Hrvatske mogu potvrditi i odličnu suradnju krovne inovatorske organizacije s Hrvatskom gospodarskom komorom. Niz je projekata UIH-a u kojima je HGK sudjelovao svojom organizacijskom, stručnom ili financijskom potporom. Kao organizacije koje, iako nisu članice HGK-a koriste komorske resurse i surađuju gotovo na svakodnevnoj bazi s njenim stručnim službama i djelatnicima, ne možemo biti nezainteresirani za njeno buduće djelovanje i aktualnu problematiku oko Komore.

Stoga procjenjujemo da bi predložene promjene negativno utjecale ne samo na dosadašnje oblike suradnje organizirane inovatorske zajednice s HGK-om, već bi imale i negativan utjecaj na razvoj malog inovativnog poduzetništva. Posebno ističem opasnost opstojnosti županijskih komora, čiji su djelatnici na usluzi malim poduzetnicima - inovatorima i njihovim potrebama. Izostanak takvog servisa za tu, ionako osjetljivu grupaciju doveo bi do daljnjeg pada broja komercijaliziranih inovacija u Hrvatskoj, čijim se brojem ni sada ne možemo pohvaliti. Općenito, temeljem svojeg iskustva rada s HGK-om, smatram da HGK treba biti prije svega zastupnik interesa svojih članica svih djelatnosti i veličina, ali imati i važnu ulogu u ukupnom društvenom razvoju. Pri tom ne smije biti pod utjecajem bilo koje političke opcije, već obratno, političke elite trebale bi HGK s obzirom na njegove mogućosti, resurse, tradiciju i stručne kadrove uvažavati kao partnera u donošenju odluka vezanih uz gospodarska pitanja, kao i u planiranju dugoročnog gospodarskog razvoja Hrvatske. S druge strane, Komora treba nastaviti sa započetim promjenama i unapređenjem kvalitete svojih usluga kako bi postala modernija i efikasnija, te što bliža potrebama malih i srednjih poduzetnika. Uvjeren sam da će ipak prevladati konstruktivne, a ne rušilačke inicijative.