Nenad Fonjak, Sandra Pisačić Krističević, Mihaela Kleković (s lijeva na desno)
Izvor: HGK

Seminar o carinskim postupcima održan u Komori Zagreb

Objavljeno: 25. 09. 2017. , Ažurirano: 04. 10. 2017.

Carinske odluke u okviru Carinskog zakonika Unije, tema je seminara koji se u organizaciji CroatiaPRO odbora pri Sektoru za promet i veze HGK, u suradnji sa Carinskom upravom Ministarstva financija i Komorom Zagreb, održao 3. listopada u HGK – Komori Zagreb. Seminar je bio namijenjen djelatnicima koji aktivno sudjeluju u carinskim postupcima, a predavanje su održali stručnjaci Carinske uprave, Mihaela Kleković i Nenad Fonjak.

Sudionicima seminara bile su predstavljene nove izmjene u carinskom sustavu koje su stupile na snagu 2. listopada 2017. godini. Radi se o uvođenju obveze elektroničkog komuniciranja između carinske službe i gospodarstvenika. Konkretno, gospodarstvenici od 2. listopada sve svoje zahtjeve prema carinskoj službi, utemeljene na odredbama Carinskog zakonika Unije, mogu podnositi isključivo elektroničkim putem.

Na seminaru je bila predstavljena i aplikacija Sustav carinskih odluka. Ta će aplikacija uskladiti postupke povezane sa zahtjevima za carinske odluke, donošenjem odluka i upravljanjem odlukama s pomoću normizacije i elektroničkog upravljanja podacima o zahtjevima i odlukama/odobrenjima u okviru Unije. Sustavom će biti pokrivene nacionalne i multilateralne odluke država članica definirane Zakonom te obuhvaćene sastavnice sustava koje se razvijaju na središnjoj razini Unije i uključeno integriranje s nacionalnim sastavnicama, ako se države članice na to odluče.