Seminar o carinskim postupcima održan u Komori Zagreb

HGK
Nenad Fonjak, Sandra Pisačić Krističević, Mihaela Kleković (s lijeva na desno)
Vrijeme održavanja: 03.10.2017.   /   Rok prijave: 02.10.2017.

Carinske odluke u okviru Carinskog zakonika Unije, tema je seminara koji se u organizaciji CroatiaPRO odbora pri Sektoru za promet i veze HGK, u suradnji sa Carinskom upravom Ministarstva financija i Komorom Zagreb, održao 3. listopada u HGK – Komori Zagreb. Seminar je bio namijenjen djelatnicima koji aktivno sudjeluju u carinskim postupcima, a predavanje su održali stručnjaci Carinske uprave, Mihaela Kleković i Nenad Fonjak.

Sudionicima seminara bile su predstavljene nove izmjene u carinskom sustavu koje su stupile na snagu 2. listopada 2017. godini. Radi se o uvođenju obveze elektroničkog komuniciranja između carinske službe i gospodarstvenika. Konkretno, gospodarstvenici od 2. listopada sve svoje zahtjeve prema carinskoj službi, utemeljene na odredbama Carinskog zakonika Unije, mogu podnositi isključivo elektroničkim putem.

Na seminaru je bila predstavljena i aplikacija Sustav carinskih odluka. Ta će aplikacija uskladiti postupke povezane sa zahtjevima za carinske odluke, donošenjem odluka i upravljanjem odlukama s pomoću normizacije i elektroničkog upravljanja podacima o zahtjevima i odlukama/odobrenjima u okviru Unije. Sustavom će biti pokrivene nacionalne i multilateralne odluke država članica definirane Zakonom te obuhvaćene sastavnice sustava koje se razvijaju na središnjoj razini Unije i uključeno integriranje s nacionalnim sastavnicama, ako se države članice na to odluče.

• Komora Zagreb Adresa: Draškovićeva 45 10 000 Zagreb Email: hgkzg@hgk.hr Tel: +385 1 460 6777 Fax: +385 1 460 6813 Fax 1: +385 1 460 6803 predsjednik: dr. sc. Zlatan Fröhlich direktor: Mladen Stević
  • Irena Fresl Rendulić viša stručna suradnica Tel: +385 1 460 6816 Email: ifresl@hgk.hr
  • Marko Došen viši stručni referent Tel: +385 1 460 6804 Email: mdosen@hgk.hr