Izvor: HGK

Održano savjetovanje Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka – GDPR u

Objavljeno: 15. 12. 2017. , Ažurirano: 18. 12. 2017.

U Komori Zagreb 13. studenog održalo se Savjetovanje Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka – GDPR. Uredbu o zaštiti osobnih podataka – GDPR predstavila je Sanja Silaj Zeman, načelnica Službe za međunarodnu suradnju, europske i pravne poslove. Uredba se primjenjuje na sve tvrtke, tijela državne uprave, udruge, bolnice, obrazovne ustanove, klubove, pojedince koji obavljaju određenu profesionalnu aktivnost pa i na fizičke osobe kada obrađuju osobne podatke izvan okvira potreba kućanstva.

Opća uredba o zaštiti podataka u cijelosti je obvezujuća i primjenjivat će se u svim državama članicama EU od 25. svibanj 2018. godine. Dodatnog razdoblja prilagodbe nema, pa je cilj Savjetovanja bio stručnim izlaganjem omogućiti sudionicima proširenje već postojećih i stjecanje novih znanja, što je nužno zbog svih obveza, prava, odgovornosti i izazova koje GDPR donosi.

Na savjetovanju je istaknuto kako su Uredbom pojednostavljena prava pojedinaca, povećane obveze voditelja obrade i službenika za zaštitu osobnih podataka te su proširene ovlasti nadzornog tijela, i to na istražne, korektivne i savjetodavne. Na savjetovanju je sudjelovao više od 100 predstavnika tvrtki i institucija na koje se odnosi obveza zaštite osobnih podataka.

Vodič kroz Opću uredbu o zaštiti podataka nalazi se na linku.

Savjetovanje su uz Hrvatsku gospodarsku komoru - Komoru Zagreb, organizirali Agencija za zaštitu osobnih podataka, Hrvatska zajednica županija, Udruga gradova te Hrvatska udruge poslodavaca.