ŽK Split posjetilo izaslanstvo predstavnika Industrijskih i trgovinskih komora iz Baden-Wurttemberga

Objavljeno: 16. 09. 2016. , Ažurirano: 05. 10. 2016.

U četvrtak, 29. rujna, izaslanstvo predstavnika Njemačke industrijske i trgovinske komore posjetilo je Županijsku komoru Split.  Riječ je o direktorima sektora za međunarodne poslove gospodarskih komora regije Baden-Württemberg iz gradova Stuttgart, Karlsruhe, Freudenstadt, Reutlingen, koji su u okviru plana internacionalizacije svojih aktivnosti za 2016. odabrali Split, na preporuku Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore u Zagrebu, čiji je direktor  Gunterhera Neuberta i predvodio izaslanstvo.

1.jpg

Izaslanstvo je primila Goranka Košta, voditeljica Odsjeka za međunarodne poslove sa suradnicima.

Nakon kratkog predstavljanja svih članova i aktivnosti koje zastupaju u okviru djelokruga svoga rada, razgovaralo se o mogućoj suradnji između tvrtki. Tako su sa strane njemačkih kolega naglašene najzastupljenije djelatnosti u regiji Baden-Württemberg koja samo u glavnom gradu Stuttgartu ima 2,7 milijuna stanovnika, dok metropolitansko područje ima oko 5,3 milijuna. Stuttgart je poznat kao kolijevka automobila i središte je automobilske industrije. Stoga je njemačkoj delegaciji posebno zanimljivo bilo čuti da  se u Splitsko-dalmatinskoj županiji proizvode upravo plastični dijelovi za tu industriju.

Baden-Württemberg poznat je i po farmaceutskoj industriji, procesnom inženjerstvu, IT tehnologijama  te prerađivačkoj industriji. Tassilo Zywietz, izvršni direktor ureda za međunarodne poslove IHK iz Stuttgarta, naglasio je kako suradnja među našim komorama nije samo strogo poslovan odnos, već dugotrajno partnerstvo koje se godinama gradi, između ostalih i  s komorama iz Zagreba, Splita, Osijeka, Virovitice. Istaknuo je kako su Hrvatska i Njemačka strateški partneri u vanjskoj trgovini te je ukupna vanjskotrgovinska razmjena  porasla za 12% (4 milijarde eura) u 2015. godini u odnosu na 2014.

Svrha je ovog posjeta razmjena iskustava i ideja te bolje povezivanje s hrvatskim komorama  u svrhu osnaživanja gospodarstava obiju regija putem internacionalizacije poslovanja. Izaslanstvu je prikazan promotivni film o gospodarstvu i mogućnostima ulaganja u Splitsko-dalmatinskoj županiji te su im predstavljene najznačajnije djelatnosti u našoj regiji. Uz najzastupljenije djelatnosti, zanimala su ih ulaganja u  poduzetničke zone (teretna luka Split) te uspješnost korištenja EU fondova.

Hrvatskim tvrtkama preporučeno je nastupanje na  sajmovima, kao najbolji način  uspostavljanja izravnih kontakata. Predloženi su sajmovi Global Conect koji okuplja više od 3.000 ljudi i održava se svake dvije godine, Sourcing Fair na kojem se okupljaju najvažnije tvrtke zapadnog Balkana koje dolaze na sastanke s njemačkim tvrtkama te Renexpo – sajam obnovljivih izvora energije.

Istaknut je i najveći klaster za IT tehnologije, smješten u gradu Karlsruheu kao dobar temelj za povezivanje s našim IT sektorom.

Neki od predstavnika komora su i članovi Enterprise Europe Network, što predstavlja  dodatnu  mogućnost umrežavanja te internacionalizacije tvrtki obiju zemalja.

Sudionici su zaključili da velika važnost leži u izravnim kontaktima među predstavnicima komora, zatim u upoznavanju stranih gospodarstva kako bi se našim tvrtkama omogućio lakši pristup stranim tržištima te u jačanju uloge komora unutar EU kao glavne poveznice gospodarstva.