Izvor: HGK

Ivan Špoljarić, predsjednik Uprave tvrtke Tvin d.o.o., Virovitica

Objavljeno: 10. 10. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

HGK omogućava jednostavnije rješavanje problema poduzetnicima

Hrvatska gospodarska komora je jedna od najstarijih institucija u Hrvatskoj. Da Komora kao takva nije radila u interesu svojih članica, sigurno ne bi opstala toliki niz godina. HGK je institucija kroz koju veliki i mali gospodarstvenici ostvaruju svoje zajedničke interese i to na jednostavan način. Kada mi poduzetnici dogovorimo zajedničke interese u Komori, onda ih predstavimo, primjerice, Hrvatskim šumama. Na taj način smo dogovarali višegodišnje ugovore za nabavu trupaca. Stalnim kontaktom HGK s drugim komorama u regiji i okruženju ostvarili smo dobre rezultate na izvozu svojih proizvoda i postigli to da danas 90 posto proizvoda izvozimo.

Smatram da je financiranje Komore na postojeći način apsolutno prihvatljivo članicama. To nisu veliki izdaci za tvrtke, a smatram kako ustrojstvo Komore, koja funkcionira već dugi niz godina, nema svrhe ni potrebe mijenjati jer je dalo dobre rezultate. Disperzija aktivnosti po županijama je dobar model, što najbolje možemo vidjeti upravo u suradnji Tvina i naše komore u Virovitici. Na neposredan, jednostavan, ljudski način blizu smo jedni drugima i kroz niz kontakata kao i posjeta niza gospodarstvenika izvana ostvarili smo mnoge poslovne kontakte i realizirali izvoz u druge zemlje.

Komora je izuzetno aktivna u organiziranju našeg lokalnog sajma i kao takva je iskren prezenter ovog gospodarstva. Vjerujem da na isti način rade i komore u drugim županijama. HGK nudi mnogo usluga koje tvrtke mogu koristiti. Zahvaljujući činjenici da postoji županijska komora, ne morate putovati u Zagreb po razne dokumente i certifikate.

Županijska komora ujedno je i mjesto za educiranje članica, kao i za dobivanje korisnih informacija o tome što se događa u Europskoj uniji, o trendovima na tržištima, te o tome što možemo očekivati od novih zakona koji se donose. Doista ne vidim razloga zašto bi netko takvu dobru i neposrednu suradnju ukidao. Sigurno je da svaka institucija, organizacija ili sustav, ima svojih nedostataka. Ti se nedostaci trebaju tijekom vremena popravljati i treba se raditi na tome. Ustroj koji funkcionira više od stoljeća nije potrebno radikalno mijenjati.