Investicijski forum Dalmacije u ŽK Zadar

Objavljeno: 24. 05. 2017. , Ažurirano: 31. 05. 2017.

U utorak, 30. svibnja, ŽK Zadar bila je domaćin posljednjemu od četiriju ovogodišnjih investicijskih foruma, kojima Lider predstavlja projekt izbora najboljih proizvodnih investicija.

Misija projekta Lider invest jest prepoznavati i promicati investicije koje otvaraju nova radna mjesta, povećavaju izvoz i stvaraju dodanu vrijednost te primjerom i stečenim iskustvima jačaju povjerenje u institucionalne i pravne okvire potrebne za stvaranje pozitivnog ozračja koje će privući buduće ulagače. Nakon pozdravnih obraćanja Darija Jurina, predsjednika ŽK Zadar, Božidara Longina, novoizabranog župana Zadarske županije i Miodraga Šajatovića, glavnog urednika Lidera, ujedno i člana stručnog odbora Lider investa, sam projekt, njegovu misiju i kriterije odabira najboljih investicija predstavila je Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za energetiku i zaštitu okoliša HGK. O investicijama i investicijskoj klimi u Hrvatskoj, brojnim primjerima uspješnih ulaganja i ulozi Agencije za investicije i konkurentnost, govorio je Dario Kobešćak, izvršni koordinator službe u AIK-u.

zadar Lider invest 30.06.2017.JPG

Na okruglom stolu, o svojim ulagačkim pothvatima, iskustvima koje su pritom imali i planovima za budućnost svojih tvrtki govorili su predstavnici poduzetnika iz Zadarske županije. John Karavanić, direktor Tankerske next generaton (TNG), podsjetio je prisutne na ulaganje ove kompanije od skoro milijardu kuna u novu flotu specijaliziranih tankera, za koju je TNG d. d. u prošloj godini i dobila posebnu nagradu stručnog odbora Lider investa.

O velikim ulaganjima Cromarisa u mrjestilište, uzgojne farme i distribuciju, govorila je Renata Barić, rukovoditeljica istraživanja i razvoja najvećega hrvatskog uzgajivača bijele ribe, a sa svojim iskustvima u poslovanju s njemačkim partnerima i trenutnoj investiciji u novi proizvodni pogon, nazočne je upoznao Željko Goja, direktor tvrtke Hstec d. d. Vedrana Jelušić Kašić, voditeljica hrvatskog ureda EBRD-a i članica stručnog odbora Lider investa, prilog ovoj raspravi dala je ističući svoja iskustva u praćenju ulagačkoga kreditiranja Europske banke za obnovu i razvitak. Naglasila je važnost lokalne samouprave u poticanju investicija, i to osiguranjem komunalne infrastrukture i učinkovitoga servisa investitorima. Ana Cvitković iz Razvojne agencije Zadarske županije Zadra Nova prisutne je upoznala s radom agencije na privlačenju investicija i pomoći pri korištenju sredstava EU. Plodovi tog rada nemjerljivo su veći na području javnih investicija nego na području realnoga gospodarstva te i ovom prilikom potiče prisutne gospodarstvenike na korištenje usluga Agencije. Suprotno uvriježenom mišljenju o manjku stručnoga kadra kao limitirajućem čimbeniku u procesu odlučivanja o novim ulaganjima, predstavnici zadarskoga gospodarstva koji su sudjelovali na okruglom stolu dosad nisu imali ozbiljnih problema s nedostatkom visokoobrazovanih stručnjaka. Za manjak kompetencija na pojedinim radnim mjestima ne žale se na neadekvatno strukovno obrazovanje, već svatko na svoj način rješava kadrovska usavršavanja: TNG dobrom suradnjom sa srednjom pomorskom školom u Zadru i specijalizacije svojih pomoraca, inače porijeklom gotovo isključivo sa zadarskog područja, Cromaris surađujući sa Sveučilištem u Zadru na usavršavanju svojih zaposlenika za potpuno nove kompetencije u marikulturi, a Hstec mentorskom potporom novozaposlenima u vlastitom proizvodnom procesu.