Luka Burilović. predsjednik HGK
Izvor: HGK

Međunarodna trgovačka komora (ICC) dobila status promatrača u UN-u

Objavljeno: 14. 12. 2016. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

Ujedinjeni narodi jučer su odobrili status promatrača Međunarodnoj trgovačkoj komori (ICC), krovnoj svjetskoj udruzi komora i najvećoj svjetskoj poslovnoj organizaciji koja predstavlja više od šest milijuna članica iz više od stotine zemalja, a čiji je član i HGK. Odlukom na povijesnoj 71. Općoj skupštini UN-a, ICC je postala prva takva poslovna organizacija u svijetu, s obzirom na to da su dosad status promatrača u UN-u imale uglavnom međuvladine organizacije.

„Ovo je veliko priznanje poslovnoj zajednici za njen doprinos globalnom rastu i razvoju. Jedini način da se kvalitetno suočimo s izazovima novog vremena, od klimatskih promjena do masovnih migracija, jest uska suradnja privatnog s javnim sektorom i civilnim društvom. Biznis i UN postaju partneri“, naglasio je ovom prilikom predsjednik ICC-a Sunil Bharti Mittal.

Svjetska poslovna zajednica, pa tako i hrvatska, dobile su izravan glas u UN-u te mogućnost utjecaja na rad Opće Skupštine, posebice kad je u pitanju ključna uloga privatnog sektora u provedbi UN-ove Agende 2030 za održivi razvoj.

„Ovo je još jedna potvrda rastuće uloge gospodarstva i privatnog sektora u oblikovanju globalnih politika. I za hrvatsko gospodarstvo ova Rezolucija predstavlja značajnu promjenu koja osigurava mogućnost većeg utjecaja biznisa na globalna kretanja, vodeći računa o našim nacionalnim interesima. S obzirom na sve globalne izazove pred nama, pozdravljam usvajanje Rezolucije u ime hrvatskoga gospodarstva i članica ICC-a Hrvatska, koje su dio tog procesa“, izjavio je predsjednik Hrvatske gospodarske komore i ICC-a Hrvatska Luka Burilović.

„Nacionalni odbor Međunarodne trgovačke komore (ICC Hrvatska) također je dao doprinos usvajanju Rezolucije, skupa s Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH, putem Stalne misije pri UN-u. U ovoj inicijativi prepoznali smo i interes hrvatskoga gospodarstva, koji ćemo aktivno zastupati“, dodala je glavna tajnica ICC-a Hrvatske Sunčanica Skupnjak Kapić.

Rezoluciju za odobrenje statusa ICC-u inicirala je Francuska, ujedno i zemlja domaćin ICC-a. ICC surađuje s velikom mrežom UN-ovih agencija i organizacija specijaliziranih za problematiku klimatskih promjena i održivog razvoja, stoga se profilirao kao službeni „predstavnik biznisa“ u procesu definiranja Agende 2030 za održivi razvoj s obzirom na poslovne savjete i informacije iz struke koje su osigurali u procesu. Slijedom jučerašnje rezolucije Opće skupštine, status promatrača ICC-u službeno će započeti na Općoj skupštini 1. siječnja 2017.