Zoran Vodopija, Luka Burilović i Safet Gerxhaliu
Izvor: HGK

Hrvatsko gospodarsko izaslanstvo izazvalo izniman interes kosovskih poduzetnika

Objavljeno: 16. 09. 2015. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

Hrvatsko gospodarsko izaslanstvo, na čelu s predsjednikom Hrvatske gospodarske komore Lukom Burilovićem, 15. i 16. rujna službeno je posjetilo Republiku Kosovo. Vodstvo HGK i pedesetak hrvatskih gospodarstvenika susreli su se s političkim vrhom Republike Kosovo te s tamošnjim gospodarstvenicima.

Jačanje suradnje hrvatskih i kosovskih tvrtki, povećanje robne razmjene i pronalaženje mogućnosti ulaganja te izvođenja investicijskih radova za hrvatske tvrtke na Kosovu bili su ciljevi ovoga posjeta.
Prvoga dana posjeta, vrhu Komore i gospodarstvenicima predstavljene su kosovske institucije. Ogroman odaziv kosovskih gospodarstvenika i predstavnika ministarstava i Vlade na službenu večeru, gdje se okupilo više od 200 uzvanika, bio je najbolji uvod u Kosovsko-hrvatski gospodarski forum.

U sklopu posjete, HGK i Privredna komora Kosova organizirale su Kosovsko-hrvatski gospodarski forum, na kojemu je sudjelovalo dvjestotinjak tvrtki, od čega je gotovo 150 kosovskih. Forum su otvorili predsjednik HGK Luka Burilović, predsjednik Komore Kosova Safet Gerxhaliu, veleposlanik Republike Hrvatske u Prištini Zoran Vodopija te veleposlanica Republike Kosovo u Zagrebu Shkëndije Geci – Sherifi. Pozvali su okupljene da više surađuju te su naglasili kako će vladama uputiti apele za smanjenje prepreka u poslovanju.

„Jedan od razloga organizacije današnjeg foruma jest činjenica da gospodarski rezultati ne prate tradicionalno dobre političke odnose dviju zemalja. Sadašnja je robna razmjena skromna, hrvatski izvoz u 2014. godini iznosio je 69,7 milijuna €, a uvoz s Kosova 2,5 milijuna €, stoga smatram da prostora za suradnju ima daleko više od trenutnih pokazatelja,“ istaknuo je Burilović.

S njim se složio i predsjednik Komore Kosova Gerxhaliu koji je istaknuo da bi dobru političku suradnju trebalo primijeniti na poboljšanje suradnje u segmentima obrazovanja, zdravstva, a prije svega gospodarstva. „Trgovina između naših zemalja nije na zadovoljavajućoj razini i siguran sam da možemo više međusobno poslovati. Također, nadamo se da ćemo suradnjom s HGK ubrzati naš proces prilagodbe europskom sustavu poslovanja,“ kazao je Gerxhaliu.

Na Forumu su predsjednik HGK i predsjednik Komore Kosova potpisali Sporazum o suradnji HGK i Komore Kosova te „Kosovo-Croatian Arbitration Agreement“. Nakon Foruma, održani su B2B poslovni razgovori hrvatskih i kosovskih gospodarstvenika.

Predsjednik HGK sastao se s političkim vodstvom Republike Kosovo. Kosovski premijer Isa Mustafa pozvao je hrvatske gospodarstvenike na još snažniji i kvalitetniji nastup na kosovskom tržištu. Ministar infrastrukture Lutfi Zharku pozvao je hrvatske tvrtke da sudjeluju u infrastrukturnim projektima Republike Kosovo. „Republika Kosovo ima nekoliko velikih infrastrukturnih projekata, prije svega izgradnju autocesta te rekonstrukciju i izgradnju željezničke pruge i pozivam hrvatske tvrtke da se uključe,“ istaknuo je Zharku dodavši kako dobre političke odnose treba pretočiti i u ekonomsku suradnju koja će donijeti dobrobit i gospodarski rast za obje prijateljske zemlje. Predsjednik HGK istaknuo je da su hrvatske tvrtke svojom kvalitetom konkurentne na globalnom tržištu i da sigurno mogu pridonijeti bržem ekonomskom razvoju Republike Kosovo. S druge strane, ministar Zharku upoznao je hrvatsko izaslanstvo s infrastrukturnim projektima koje Ministarstvo infrastrukture trenutno providi, poput izgradnje autoceste Priština–Skoplje, autoceste Priština-Mitrovica ili obnove željezničke pruge Lesac-Jedite Elezi. Burilović se sastao i s kosovskom ministricom trgovine i industrije Hykmete Bajrami koja je istaknula da su hrvatske tvrtke na tržištu Kosova dobrodošle te da vidi mnogo prostora za suradnju i povećanje robne razmjene.

Tijekom posljednjih nekoliko godina, gospodarstvo Kosova zabilježilo je značajan napredak u transformaciji prema tržišno orijentiranoj ekonomiji i održavanju makroekonomske stabilnosti. Od 2004. do 2011. godine, BDP Kosova povećao se s 2,912 mlrd. eura na 4,776 mlrd. eura u 2011. godini (za 64 %), dok je BDP po glavi stanovnika s 1,813 eura povećan za 46% na 2,650 eura. Predsjednik HGK pozvao je kosovsko gospodarsko izaslanstvo na službeni posjet Zagrebu, kako bi se suradnja čim prije intenzivirala, što su kosovske kolege i prihvatile.

Damir Jurina, tehnički direktor tvrtke Pismorad d.d. istaknuo je sljedeće: „Naša kompanija Pismorad d.d. bavi se proizvodnjom cestovne signalizacije i s obzirom da Kosovu su u toku veliki infrastrukturni radovi poput izgradnja autocesta, bilo nam je vrlo interesantno doći ovdje i ostvariti konkretne kontakte, tako da smatram da je ovaj posjet bio vrlo koristan za nas.“

„Područje suradnje je veliko, posebice u agrobiznisu gdje smatram da je to polje za zajedničko ulaganje jer Kosovo praktički izvozi svjež novac kojim skupo nabavlja sve potrepštine, a gotovo da i nema vlastitu proizvodnju. Predlažem da ovakvi Forumi budu češći i da hrvatske institucije pritisnu na kosovsku vlade da poboljša pravnu sigurnost i time omogući dolazak hrvatskih tvrtaka na Kosovo, istaknuo je Fehmi Azemi, generalni direktor tvrtke Rima Engineering.