gospodarenje otpadnim tekstilom

Konferencija Gospodarenjem otpadnim tekstilom i vunom do novih zelenih radnih mjesta

Objavljeno: 22. 02. 2018. , Ažurirano: 14. 05. 2018.

U sklopu EURO GREEN WEEK-a, pod pokroviteljstvom Europske komisije, Hrvatska gospodarska komora, Udruženje tekstilne i odjevne industrije HGK, unutar kojeg djeluje i Grupacija za gospodarenje tekstilnim otpadom, organizira konferenciju pod nazivom:

Gospodarenjem otpadnim tekstilom i vunom do novih zelenih radnih mjesta”

koja će se održati 24. svibnja 2018. u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore, Rooseveltov trg 2, s početkom u 9:30 sati.

Cilj ove konferencije je promjena percepcije i skretanje pozornosti na mogućnosti kojima tekstilni otpad i vunu možemo pretvoriti u vrijednu sirovinu, te kroz niz prezentacija predstaviti konkretne pozitivne primjere uspješnog gospodarenja tekstilnim otpadom u Hrvatskoj kao i na području EU,  upozoriti na problematiku i pokušati pronaći rješenja.

Predavanje na navedenu temu među ostalim, održat će i predstavnik EURATEX-a Europskog tekstilnog Udruženja sa sjedištem u Brussels-u, koje veliki dio svog djelovanja temelji i na projektima kružne ekonomije.

Tekstilni otpad, kao sastavni dio biorazgradivog otpada, vrijedna je i profitna sirovina, a od 50.000 tona tekstilnog otpada godišnje se u Hrvatskoj prikupi tek tri posto ili 1500 tona, dok 97 posto toga otpada odlazi u glomazni otpad, kao i neprerađena ovčja vuna. Stoga je u Hrvatskoj potrebna promjena percepcije u prikupljanju i sortiranju tekstilnog otpada kako bi se povećala njegova količina, a prikupljanje tekstilnog otpada pretvorilo u biznis.

Za Hrvatsku kao zemlju s velikim turističkim i poljoprivrednim potencijalom kvalitetno upravljanje i gospodarenje otpadom dugoročno je izuzetno važno.

Stoga Vas pozivamo  da nam se pridružite i podržite ovu konferenciju i napore koje ulažemo u podizanju konkurentnosti i svijesti poduzetništva o mogućnostima kružne ekonomije.

Molimo prijavu u nastavku popunite najkasnije do 22. svibnja 2018.

Pogledajte objavu na stranicama Europske komisije.