Izvor: HGK

Goran Markulin, direktor tvrtke Cromaris d.d., Zadar

Objavljeno: 11. 10. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Važna uloga u zastupanju ribarstva

Cromaris je najveća kompanija za akvakulturu u Hrvatskoj. Imamo aktivnu suradnju s HGK-om u segmentu ribarstva. HGK, odnosno Komorin sektor prehrambene industrije, u nizu aktivnosti odigrao je ključnu ulogu u pitanjima od presudne važnosti kako za sektor akvakulture, tako i za Cromaris.

Primjerice, HGK već godinama pruža mogućnost predstavljanja akvakulture Republike Hrvatske u organizaciji FEAP - Federation of European Aquaculture Producers. Radi se o najutjecajnijoj organizaciji proizvođača koja je partner Europske komisije kod donošenja zakonske regulative vezano za akvakulturu u Europskoj uniji. Na taj način i proizvođači iz Hrvatske imaju mogućnost utjecati na segmente regulative EU-a kada se pita za mišljenje industrije, kao i kod dobivanja informacija iz prve ruke.

HGK je odigrao važnu ulogu u pitanju rješavanja produženja koncesija i zakonskih rješenja zbog kojih je 2009. došlo do prekida većine koncesija u morskom uzgoju što je za našu kompaniju puno značilo. HGK je koordinirao izradu standarda u industriji, kao što su određeni normativi koji nisu bili izrađeni u akvakulturi. Također, putem HGK komunikacija s ministarstvima - upravom ribarstva, veterinarstva i drugih - značajno je olakšana, strukturirana i dostupna svim poduzećima. HGK također djeluje putem županijskih komora. Cromaris d.d. ima sjedište u Zadru i također je od lokalne Županijske komore Zadar imao podršku u razvoju svojih projekata.

Općenito, doprinos HGK-a za našu tvrtku, ali i za cijeli sektor ribarstva, smatramo vrlo značajnim.