Izvor: Shutterstock

Franco Palma ponovno izabran za predsjednika Turističkoga poslovnog vijeća pri HGK

Objavljeno: 01. 09. 2016. , Ažurirano: 09. 09. 2016.

Na sjednici Turističkoga poslovnog vijeća (TPV) pri HGK 16. lipnja, Franco Palma ponovno je izabran za predsjednika, a predsjednik Udruženja putničkih agencija pri HGK te potpredsjednik ECTAA-e Boris Žgomba za njegova zamjenika.

Također, potvrđeni su novi članovi TPV-a pa ih je, umjesto dosadašnjih 11, sada 21. „Turističko poslovno vijeće sada okuplja vodeće nacionalne strukovne udruge u turizmu te sva udruženja i zajednice pri HGK, postajući jedinstveno tijelo i glas turističkog sektora u zemlji“, rekla je direktorica Sektora za turizam HGK Leila Krešić Jurić, dodavši da je misija Vijeća lobirati za zajedničke interese cijelog sektora uskom suradnjom s institucijama, prije svega s Ministarstvom turizma i Hrvatskom turističkom zajednicom, a Palma je istaknuo da je Komora institucija koja postaje sve zanimljivija i u svome se radu sve više usmjerava prema članicama. „Treba im biti servis, a članice Vijeća mogu predlagati rješenja i putem TPV-a iznijeti sve ono što je zanimljivo turističkom sektoru“, zaključio je Palma.

Direktorica HUP-a – udruge ugostiteljstva i turizma Natali Komen Bujas istaknula je TPV kao jedino tijelo koje pri HGK okuplja sve dionike jednog sektora te vjeruje da se, služeći se njime, može snažno utjecati na različite teme zajedničkim djelovanjem, a osobito je istaknula izvrsnu suradnju s Hrvatskom gospodarskom komorom.

Razmatrajući tijek dosadašnje turističke sezone po sektorima, predstavnici hrvatskih putničkih agencija smatraju da je turistička sezona vrlo dobra, a hrvatski hotelijeri  ističu da će biti zadovoljni prošlogodišnjim rezultatima, iako očekuju još bolje. Predsjednik Kamping udruženja Hrvatske Nikolaš Tihomir lipanj je ocijenio ponešto problematičnim s obzirom na osjetljivost kampova na kišu i na školske praznike, dok istovremeno kišni dani ne smetaju marinama jer su im tada, kako kaže predsjednik Udruženja marina pri HGK Sean Lisjak, marine i restorani puni, ali je naglasio da je i dalje neregulirana siva zona pomorskog dobra problem koji treba što prije riješiti.

Predstavnici ugostiteljstva očekuju sezonu na razini prošlogodišnjih rezultata, a zamjenica predsjednika Zajednice obiteljskog turizma pri HGK Danijela Čavlović istaknula je Zagreb kao tržište koje radi cijele godine. „Uspješnim se pokazalo i organiziranje obiteljskog turizma po regijama, koje pridonosi snažnijoj promociji te djeluje i na konačni turistički rezultat“, smatra Čavlović. Predsjednik Zajednice zdravstvenog turizma Marcel Medak izjavio je da je zdravstvenom turizmu i dalje primaran domaći gost, ali se sve više otvaraju i prema stranom tržištu, dok je predsjednica Zajednice pustolovnog turizma Laura Popovac objasnila da je ovaj vid turizma motiv za dolazak gosta, a ne i dodatni sadržaj. Također, smatra da je izuzetno važno pozicionirati Hrvatsku na kartu pustolovnog turizma.

„Među 500 OPG-ova, njih 20 posto ima smještajne kapacitete te očekujemo da će nam eVisitor pomoći u dobivanju statističkih podataka koji će nam biti smjernice za daljnji razvoj i podizanje kvalitete usluge na višu razinu“, poručila je predsjednica Udruge za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo, Dijana Katica.

Vrijednost projekta eVisitor istaknula je i Božica Lapić iz Ministarstva turizma koja je rekla da će se na njega ministarstvo nadovezati svojim registrom ugostiteljskih objekata. „Objavljeno je i nekoliko novih pravilnika za kampove, poljoprivredna gospodarstva, ostale objekte privatnih iznajmljivača i hotele, koji idu na ruku poduzetnicima, ali ne i nauštrb kvalitete proizvoda“, rekla je Lapić, istaknuvši nastojanja da se riješe pitanja nedostatka radne snage u turizmu. Govoreći o nedostatku stručnoga kadra, predsjednik Udruge obiteljskih i malih hotela Šime Klarić predložio je da mali i obiteljski hoteli preuzmu ulogu centara za edukaciju.

„Očekuje se solidna turistička sezona, a rast će se kretati na razini europskih procjena za ovu godinu od 3,5 do 4,5 posto“, istaknuo je direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ) Ratomir Ivičić, a direktor Sektora za istraživanja u HTZ-u Igor Borojević dodao je da su u prva četiri mjeseca 2016. ostvarena 1,3 milijuna dolazaka gostiju, što je rast od 7,5 posto, a noćenja je ostvareno 3,35 milijuna, što je rast za 6,1 posto.

Zaključno su dogovorili da će sljedeća tema TPV-a biti pitanje ljudskoga kapitala, status ostvarenja strategije turizma, a dogovorili su i da će se održati tematske sjednice o problemima zajedničkih interesa. Članove vijeća obavijestili su i o pokretanju akcije Turistički cvijet – Kvaliteta za Hrvatsku 2016., čija će se svečanost ove godine održati na Danima hrvatskog turizma 26. i 27. listopada u Bolu na Braču. Predstavnici HUP-a obavijestili su o proširenju kolektivnog ugovora u ugostiteljstvu, a novost su godišnji pregovori o usklađivanju najnižih plaća ovisno o rezultatima u toj djelatnosti.